Jdi na obsah Jdi na menu
 


Standard Perro de Presa Canario

12. 11. 2009

Tento standard je původním standardem tohoto španělského národního plemene: 

 

ze dne 10.4.1989

I.     Název plemene a další označení téhož významu

Název: Presa Canario

Ostatní označení: "Perro Rústico" a pro žíhané exempláře také  "Verdino"

II. Původ a rozšíření

Molossoidní pes z ostrovů Teneriffa a Gran Canaria. V podstatě byl výsledkem křížení Bardina nebo Majorera, pocházejícího z ostrova Fuerteventura, s molossoidními psy, kteří byli přivezeni na ostrovy.

Svůj temperament zdědil po svých předcích, Bardinovi nebo Majorerovi, po pasteveckém psu z dob španělské nadvlády, který byl od nepaměti domovem na všech ostrovech souostroví, je drsný a má ohnivý charakter.

Tato křížení vyústila do kmene psů, kteří byli svým typem mezi těmito rasami a stali se dominantními; byli žíhaní nebo žlutočervení, přičemž se u obou těchto barevných rázů pravidelně objevovaly bílé znaky. Presa Canario se objevil až před několika desítkami let v rukou několika málo chovatelů, kteří věděli o jeho existenci, znali jeho tradici a zažili ji.

Od této doby se na populaci této rasy na celých ostrovech projevily výsledky neúnavné práce; tento pes je všude bohatě rozšířena a chov i selekce se provádějí podle dnešních představ o tom, co vlastně rasa je, aniž by se však přitom zapomínalo na jeho funkci, pro kterou byl vlastně vyšlechtěn.

III. Celkový vzhled a povaha

1. Celková charakteristika

Středně velký, harmonicky stavěný pes, z profilu pravoúhlý. Silný a správných proporcí. Středně velký, přičemž trup je delší než kohoutková výška; tato tendence je ještě zřetelnější u fen. masivní hlava, kvadratická a se širokou lebkou. Horní pysky překrývají s jistou volností dolní pysky. Sliznice jsou černé. Silné zuby, široké čelisti, nejčastější je nůžkový skus. Oči kaštanově hnědé, střední velikosti. Uši vysoko nasazeny. Krk válcového tvaru, silně osvalený a krytý silnou, volnou a pružnou kůží. Na hrdle lehce naznačený lalok. Plece krátké a rovné. Ocas vysoko nasazen. Slabiny lehce vtažené. Hrudní končetiny zcela rovné, silné kosti. Kočičí tlapky. Pánevní končetiny dobře osvalené a plné síly, úhlení málo vyjádřené a zcela rovné, kočičí tlapky, které jsou ovšem o něco delší než u hrudních končetin. Pružná a silná kůže. Srst krátká, bez podsady, na omak poněkud drsná.

Barvy: všechny druhy žíhání a červenožluté s maskou, černá.

2. Povaha a schopnosti

Výraz psa prozrazuje sílu. Vážný pohled. Mimořádně vhodný pro hlídací službu a obranu a tradičně k vedení a řízení stád skotu. Nespoutaný temperament. Obratný bojovník, schopnost, kterou si nese ve svých vlohách. Jeho štěkot zní těžce a hluboce. V rodině je milý a dobromyslný, vůči cizím nedůvěřivý. 

IV. Vnější vzhled

1. Kohoutková výška

Psi 59 - 64 cm, feny 55 - 59 cm.

Psi, kteří přesahují horní hranici, musí mít dodržen správný poměr mezi délkou běhů a mohutností trupu.

2.Hlava

Typ hlavy brachycefalický se sklonem ke kvadratickému tvaru. Mohutná hlava. Poměr lebky k délce tlamy 6 : 4. Stop je výrazný, ale ne přehnaný.

2.1 Lebka

Podélně i příčně konvexní. Velmi silně vyjádřený jařmový oblouk, silně vyvinuté spánkové a žvýkací svaly. Silná čelní rýha. Málo vyjádřený týlní hrbol.

2.2 Nosní houba

Široká, černě pigmentovaná. Nosní otvory široce otevřené.

2.3 Pysky

Středně vyvinuté. Horní pysk poněkud visí a při pohledu zpředu tvoří ve spojení obou pysků obrácené písmeno V. Sliznice jsou tmavé; ačkoliv se objevují i růžové odstíny, je třeba dát přednost černé.

2.4 Čelisti

Zuby jsou u kořene velmi silné a zpravidla tvoří nůžkový skus. Vzhledem k jeho původu je povolen lehký předkus, což je mezi molosskými psy typický skus pro psy, kteří mají svými čelistmi pevně uchopit.

Chybění premolárů se nevěnuje pozornost, protože tito psi konají svoji funkci pomocí řezáků a špičáků, které musí být postaveny rovně a dobře v řadě. Špičáky jsou posazeny široko od sebe.

2.5 Patro

Se zřetelným žebrováním, růžové.

3. Oči

Lehce oválné, daleko od sebe. Víčka pigmentovaná černě. Barva se podle barvy srsti psa pohybuje mezi středně a tmavě kaštanově hnědou.

4. Uši

Nejsou-li kupírovány, visící. Středně velké, vysoké, silně klenuté nasazení. Pokud jsou podle tradice kupírované, jsou neseny vzpří-meně nebo zpola vzpřímeně, trojúhelníkového tvaru. Kupírovaní i nekupírovaní jedinci jsou rovnocenní.

5. Krk

Válcovitého tvaru, rovný, mohutný a velmi svalnatý. Krk vypadá velmi krátký. Na spodní straně krku tvoří volná kůže malý lalok na hrdle. Průměrná délka: 18 - 20 cm.

6. Trup

Délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku obyčejně o 10 - 12 cm. Široký a prostorný hrudník s dobře vyvinutými prsními svaly. Při pohledu zpředu musí hrudník dosahovat nejméně k lokti. Obvod hrudníku je obyčejně roven kohoutkové výšce plus 25 %, ačkoliv je žádoucí, aby tuto hodnotu ještě překračoval. Dobře klenutá, téměř válcovitá žebra.

7.1 Linie hřbetu a beder - rovná linie, směrem od kohoutku k zádi lehce klesá.

7.2 Záď - stejná výška kohoutku s výškou zádi se neposuzuje jako chyba.

7.3 Slabiny - málo vyjádřené, spíše jen naznačené.

7.4 Břicho - Přiměřeně vtažené, v lehkém oblouku navazuje na hrudník.

7.5 Psi musí vykazovat dvě plně vyvinutá varlata.

8. Ocas

Vysoko nasazený, zahnutý, v nasazení silný; ke špičce se zúžuje; dosahuje až k hleznu. V klidu lze často pozorovat lehký odklon ke straně. Při vzrušení je nesen přímo ve tvaru šavle se špičkou obrácenou kupředu, aniž by se však stáčel do kroužku.

9. Pánevní končetiny

Silné, při pohledu zepředu i ze strany rovné. Velmi svalnatá stehna. Úhlení je vyjádřeno velmi málo. Kočičí tlapy. Psi Presa Canaria neobvykle nemají paspárky. Hlezna nesmí tvořit kravský postoj. Výskyt paspárku může znamenat mírné snížení hodnocení, ale nemůže mít za následek vyloučení z chovu.

10. Osrstění

10.1 Druh srsti

Na celém těle krátká, na kohoutku o něco hustší, stejně tak na hrdle a na zadní straně stehně. na ocase silné. Působí hrubě a poněkud drsně.

10.2 Barva

Žíhaná ve všech odstínech, od teplého tmavého odstínu až k neutrální světle šedé a červené. Červenožlutá ve všech odstínech až k barvám světle pískovým. Černá. Ačkoliv je žádoucí, aby se bílá objevovala co nejméně, vykazují tito psi někdy bílé skvrny nebo odznaky na krku nebo končetinách.

11. Váha - u psů průměrně: 42 až 50 kg; u fen průměrně: 42 až 50 kg

12. Chyby

12.1 Lehké chyby

Přehnané vrásky na hlavě. Paspárek.

12.2 Těžké chyby

Slabší pigmentace nosní houby. Příliš mnoho pysků. Silný předkus. Lehce stavění jedinci, podobní chrtům. Málo masky. Ne zcela rovné postavení končetin. Nevyrovnaná povaha. Příliš jemný celkový dojem a slabá stavba těla. Hlava se špatným poměrem lebky k tlamě. Kroužkující ocas, ocas stejné tloušťky po celé délce, kupírovaný nebo deformovaný ocas.

12.3 Vady vyřazující z chovu

Monorchidi, kryptorchidi a kastráti. Psi s více než 40 % bílého zbarvení. Podkus. Naprostá ztráta pigmentu nosní houby a sliznic.